Stare seoske igre 2014. PDF Ispis E-mail
Petak, 05 Rujan 2014 09:00

U vruću ljetnu subotu 19. srpnja KUD Strmec zagrijao se dodatno na 13. Starim seoskim igrama u Vrhovcu kraj Ozlja.

Trodnevna manifestacija ugostila je brojna kulturno - umjetnička društva i još brojnije posjetitelje. Seoske igre, folklorni nastupi, izložba slika domaćih umjetnika, izložba starih zanata, ručni radovi, vožnja kočijom, jahanje, ponuda suvenira, bogata gastronomska i vinska ponuda ono je što privlači u Vrhovac posjetitelje već godinama. Druženje je u započelo već u petak, a vrhunac je doseglo u subotu kada su članovi KUD-ova iz Vrhovca, Vivodine, Jabukovca, Moravica, Perušića, Rešetara, Žakanja, Strmca i obližnjeg Krašića popodne zaigrali stare, već zaboravljene igre. Vuklo se uže, kosila trava, dizali gemišti na stolcu i pilila se drva, a sve bez teške mehanizacije isključivo vlastitim rukama i timskim radom kako se nekada to sve i radilo. Iako su Strmčani gemišt sa stolca brzo prolijali, najbrže su prepilili drvo uz malu žensku pomoć koja im je sjela na drvo da lakše ide te time sve nasmijala do suza.

Strmčani su u večernjem programu prikazali izvorni folklor svetonedeljskoga kraja te pogledali zanimljive nastupe ostalih društava. Vrhovčani su svoje veselje nastavili i u nedjelju, dok su se Strmčani, potaknuti igrama, kod kuće međusobno prisjećali kako su se nekada obavljali poslovi.