Martinje u Strmcu 2012. PDF Ispis E-mail
Ponedjeljak, 19 Studeni 2012 15:49

U utorak, 13. 11. 2012. godine, Kulturno – umjetničko društvo „Strmec“ proslavilo je blagdan Sv. Martina, u prostorijama Društvenog doma u Strmcu. Inače, blagdan svetog Martina slavi se 11. studenog, a za vinare je to najsvečaniji blagdan i posljednji u nizu od pet svetaca zaštitinika vina.

Obred krštenja mladog vina predvodio je biskup Miroslav, a ovogodišnja vinska kuma bila je dugogodišnja članica KUD-a Verica Kundrata. Biskup je krstio mošt riječima: “Mošte ja Te krstim u ime onoga koji te je proizveo, po Bakhusu Bogu vina i u ime sv. Martina njegova sina i Duha od kojeg mošt kuha.“, dok se kuma svečano obvezala da će čuvati vinsku čast i poštenje i izvršavati vinske zapovijedi. Krštenje je završilo prigodnim slavljem, uz svečanu večeru, vino, pjesmu i ples.