Martinje 2014. PDF Ispis E-mail
Srijeda, 03 Prosinac 2014 10:45

Početak studenog uvijek željno iščekuju ljubitelji vina. Naime, 11. u mjesecu slavi se Sveti Martin, prvi svetac koji nije bio mučenik.

Njegov blagdan obilježava krštenje mladog vina. Ove se godine tom prigodom na Trgu A. Starčevića u Svetoj Nedelji okupilo mnoštvo ljubitelja mladog vina. Kako kulturno -umjetnička društva čuvaju svu tradiciju od zaborava tako su se rado odazvali i ovom oživljavanju starih običaja. Prigodan su program dali KD Sveta Nedelja, KUD Mala Gorica, KUD Sveti Andrija Novaki i KUD Antun Mihanović. Prema riječima voditeljice plesne sekcije Davorke Horvatić KUD Strmec prikazao je koreografiju Grojzdek vjesi. Strmčani su ovom prilikom otpjevali prigodnu pjesmu Grojdek vjesi. Otplesali su polku i drmeš te izveli i Ja posijah repu i pjesmu Večer se napije.

Uz KUD-ovce u Svetoj Nedelji bile su Svetonedeljske mažoretkinje i Kuburaško društvo Gromovnik, a veselje svih prisutnih uz pjesmu TS Zlatni zvuci nastavilo se do kasnih večernjih sati.